Kiedy jeden aparat?
Jeden aparat słuchowy zalecany jest w przypadku protezowania niedosłuchu występującego tylko z jednej strony.
Kiedy dwa?
Jeśli ubytek słuchu występuje zarówno na prawym jak i na lewym uchu wskazane jest protezowanie obustronne (2 aparaty) z uwagi na szereg korzyści wynikających z takiego rozwiązania. Do zalet stosowania dwóch aparatów słuchowych należą:
- Poprawa rozumienie mowy niezależnie od tego, z którego kierunku dociera. Mózg lepiej radzi sobie z sygnałem docierającym jednocześnie z obu uszu. Łatwiejsza jest wtedy analiza takiego dźwięku a w rezultacie łatwiejsze zrozumienie.
- Poprawa rozumienia mowy w hałasie. Nowoczesne aparaty słuchowe mogą wyciszyć hałas i wyeksponować mowę. Komunikują się także pomiędzy sobą bezprzewodowo. Dzięki czemu jeśli hałas jest z jednej strony a rozmówca mówi z drugiej, wówczas jeden aparat wycisza hałas a drugi wzmacnia głos osoby mówiącej.
- Poprawa jakości słyszanego dźwięku. Stosując dwa aparaty można zastosować mniejsze wzmocnienie na każdym z nich przez co jakość dźwięku jest lepsza. Jest to związane z tym, że w mózgu sygnały się sumują. Stosując tylko jeden aparat musi on być ustawiony dużo głośniej co może zniekształcać i wpływać na jakość dźwięku.
- Poprawa komfortu słyszenia. Mózg ludzki jest przystosowany do odbierania sygnału z obu uszu i wtedy czujemy się naturalnie.
- Możliwość prawidłowego zlokalizowania źródła dźwięku w przestrzeni (usłyszenie skąd dochodzi dźwięk – np. głos lub hałas pojazdu)
- Przeciwdziałanie deprywacji słuchowej ucha niezaaparatowanego. Jest to postępujący, często trudny do odwrócenia, a czasami nieodwracalny, proces utraty możliwości powrotu do prawidłowego rozumienia mowy.
Kiedy nie można dwóch?
W wyjątkowych wypadkach u pacjentów z obustronnym niedosłuchem nie zaleca się stosowania dwóch aparatów. Ma to miejsce w przypadku osób dotkniętych:
- zaburzeniami procesu integracji związane z dysfunkcją odcinków centralnych drogi słuchowej;
- displacusis (różny odbiór tego samego tonu w każdym uchu;
- niski poziom dyskomfortu na jednym z uszu.
Warto skonsultować ze specjalistą i wykluczyć występowanie powyższych dolegliwości a także przetestować czy założenie dwóch aparatów jest akceptowalne.
Literatura:
“Obuuszne protezowanie wad słuchu”, Marzanna Radziszewska Konopka, Oticon – 100 lat w służbie osób niedosłyszących, red. Ryszard Mikołajewski, Oticon Polska, 2004, ISBN 8392092805